VersloSavaite.lt   
2012 02 15, 13:14
Lietuvos ūkininkai domisi žemės įsigijimu

Image
Sxc.hu nuotr.
Šalies ūkininkai vis labiau linkę investuoti į dirbamos žemės įsigijimą. Dažnas ūkininkas per pastaruosius kelerius metus pasinaudojęs ES pagalba jau įsigijo modernios technikos, todėl dabar dairosi, kaip padidinti turimus žemės plotus, pastebi „Swedbank“.

 

„Mažėjant ES paramos lėšoms, kurios buvo skirtos žemės ūkiams modernizuoti, artėja laikas, kai ūkininkai patys turės mokėti visą kainą už techniką. O įsigytoji prieš kelerius metus dar sėkmingai tarnauja. Todėl dabar matome tendenciją, kad jie vis labiau dairosi ne naujų traktorių, o galimybių padidinti turimus žemės plotus ar įsigyti tuos, kuriuos šiuo metu nuomojasi“, – sakė „Swedbank“ Smulkaus verslo aptarnavimo departamento direktorius Sigitas Žutautas.

reklama

 

Pasak jo, kol žemės kaina buvo kritusi, ūkininkai stengėsi ją įsigyti už nuosavas lėšas. Tačiau dabar ūkiui skirtos žemės paklausa smarkiai viršija pasiūlą ir žemės kaina beveik pasiekė iki krizės buvusį lygį – geruose, grūdams auginti tinkamuose Šiaurės ir Vidurio Lietuvos rajonuose, jos kaina išaugo iki 8 – 12 tūkst. litų už hektarą.

 

Tai reiškia, kad vidutinio dydžio (maždaug 100 ha) ūkio žemei įsigyti gali tekti skirti apie 1 mln. litų – dažniausiai tam ieškoma finansinio partnerio.

 

Neretai ūkininkams pritrūksta pinigų technikai įsigyti ar apyvartinėms lėšoms. Pastarųjų pritrūksta, jei ūkis augo daugiau, nei leido jo atneštas pelnas. O technikai iš banko ūkininkai skolindavosi dažniausiai, nes net gavę ES paramą jie turėdavo pirmiausia ją įsigyti, o tik vėliau gaudavo tam skirtus pinigus. Pirkti ją iš savo lėšų taip pat pernelyg brangu: vidutinis traktorius kainuoja apie 200 tūkst. litų.

 

„Swedbank“ duomenimis, vidutiniškai veiklus ūkininkas iš banko yra pasiskolinęs nuo 150 iki 250 tūkst. litų, tačiau yra ir tokių ūkių valdytojų, kurie skolinasi 1 mln. litų ar daugiau.

 

Statistikos departamento duomenimis, iš viso šalyje veikia beveik 200 tūkst. ūkių, kurių didžioji dalis (59 proc.) yra maži (iki 5 ha), o apie 21 proc. – nuo 10 ha dydžio ir jų savininkai ar nuomininkai, tikėtina, aktyviai verčiasi žemės ūkio veikla. Daugiausia Lietuvos žemdirbių augina lauko augalus, užsiima bendrąja augalininkyste. Paskutiniais Lietuvos statistikos departamento duomenimis, augalininkyste užsiima 54 proc., gyvulininkyste – likę 46 proc. šalies ūkių.

 

Verslosavaite.lt

 

  

Komentuoti
Vardas:
Komentaras:

Neburnok
Apsaugos kodas:* Code

VersloSavaite.lt pasilieka teisę šalinti reklaminius, nekultūringus, įžeidžiančius ar kitaip įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. Paskelbusieji netinkamus komentarus gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

 

Susiję straipsniai:

 

reklama

apklausa

Ar per pastaruosius metus kilo jūsų darbo užmokestis?
 

reklama