VersloSavaite.lt   
2013 08 28, 16:48
Kokių veiksmų imtis dukrai, kad atgautų pinigus iš tėvo?

Agnė Razgūnienė
Agnė Razgūnienė
„Mano dukrai priteisti alimentai, bet jau 18 metų tėvas jų nemoka skola susidariusi gan nemaža apie 30000Lt. Ankščiau vaikas gaudavo pinigėlius iš garantinio fondo, dabar jau pilnametė ir norėtų atgauti susikaupusia skolą. Tėvas piktybiškai slepiasi, su dukra nebendrauja jeigu ir dirba tai neoficialiai turto jokio neturi, antstolis nieko nedaro, tik skėsčioja rankomis, matyt ši byla jai nepelninga“, klausia VersloSavaite.lt skaitytoja.

 

Konsultuoja teisės įmonės UAB „Verslo gurmanai“ direktorė Agnė Razgūnienė.

reklama

 

Konsultacija. Kaip suprantame iš Jūsų užklausoje pateiktos informacijos, Jūsų dukrai jau buvo teismo priteistas išlaikymas, taip pat teismo išduotas vykdomasis raštas dėl sprendimo vykdymo, kuris buvo pateiktas antstoliui vykdymui.

 

Kadangi aukščiau nurodyti veiksmai jau buvo atlikti, Jūsų dukrai belieka kreiptis į išieškojimą vykdantį antstolį su raginimu būti aktyvesniam vykdymo procese ir paprašyti pateikti atliktų bei atliekamų veiksmų, išieškant tėvo dėl išlaikymo mokėjimo vengimo susidariusį įsiskolinimą, sąrašą.

 

Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso (toliau – LR CPK) VI dalis reglamentuoja vykdymo procesą, kurioje numatyti visi galimi antstolio veiksmai, atliekant skolos išieškojimą: antstolis gali siųsti raginimą skolininkui geruoju padengti įsiskolinimą, atlikti turto paiešką, išsiųsti užklausas visiems Lietuvoje veikiantiems bankams ir tokiu būdu išsiaiškinti, ar skolininkas turi sąskaitų bei piniginių lėšų jose, nustatęs, kad asmuo turi vieną ar keletą sąskaitų, jas areštuoti, patikrinti, kokį nekilnojamąjį turtą, jo vardu registruotų transporto priemonių turi skolininkas, patikrinti duomenis apie skolininko darbovietę bei gaunamas pajamas ir kt.

 

LR CPK 624 straipsnyje taip pat numatytos priverstinio vykdymo priemonės, kurių gali imtis antstolis. Tai  išieškojimas iš skolininko lėšų ir turto ar turtinių teisių, išieškojimas iš skolininko turto ir pinigų sumų, esančių pas kitus asmenis, uždraudimas kitiems asmenims perduoti skolininkui pinigus, turtą ar vykdyti skolininkui kitas prievoles; dokumentų, patvirtinančių skolininko teises, paėmimas; išieškojimas iš skolininko darbo užmokesčio, pensijos, stipendijos ar kitų jo pajamų; tam tikrų teismo sprendime nurodytų daiktų paėmimas iš skolininko ir perdavimas išieškotojui; skolininko turto administravimas ir iš to gautų pajamų panaudojimas išieškojimui padengti; skolininko įpareigojimas atlikti tam tikrus veiksmus ar nuo jų susilaikyti; priešpriešinių išieškotinų sumų tarpusavio įskaitymas; kitos įstatymų numatytos priemonės. Pažymėtina, jog vienu metu gali būti taikomos kelios priverstinio vykdymo priemonės.

 

Jeigu nustatoma, kad nei turto, nei pinigų tikrinimo metu skolininkas neturi, antstolis paprastai atlieka pakartotinius turtinės padėties patikrinimus kas tris mėnesius. Kai surandamas asmens turtas, į kurį būtų galima nukreipti išieškojimą, skelbiamos šio turto varžytynės, o realizavus tokį turtą, piniginės lėšos yra paskirstomos kreditoriams.

 

Remdamasis turimais duomenimis apie skolininkus ir debitorius, antstolis taip pat gali priimti sprendimą, kad tam tikros įmonės debitoriai neturi teisės perversti pinigų į skolininko sąskaitą, o privalo juos pervesti į antstolio sąskaitą, kad lėšos po to būtų paskirstomos kaip išieškotos.

 

Atkreipiame dėmesį į tai, jog tuo atveju, jeigu, Jūsų manymu, antstolis netinkamai vykdo skolos išieškojimo procesą, taip pat vilkina ar apskritai nevykdo proceso, antstolio procesiniai veiksmai ar atsisakymas procesinius veiksmus atlikti gali būti skundžiami CPK XXXI skyriuje numatyta tvarka.

 

Skundas dėl antstolio veiksmų ar atsisakymo juos atlikti pateikiamas pačiam antstoliui ne vėliau kaip per dvidešimt dienų nuo tos dienos, kurią skundą pateikiantis asmuo sužinojo arba turėjo sužinoti apie skundžiamo veiksmo atlikimą arba atsisakymą jį atlikti, bet ne vėliau kaip per devyniasdešimt dienų nuo skundžiamo veiksmo atlikimo.

 

Skundą antstolis išnagrinėja per penkias darbo dienas nuo jo gavimo. Jeigu antstolis patenkina skundą, jis priima patvarkymą. Jeigu antstolis patvarkymu atsisako patenkinti skundą, skundas kartu su vykdomąja byla persiunčiamas apylinkės teismui, kurio veiklos teritorijoje yra antstolio kontoros buveinė.

 

Skundai dėl antstolių veiksmų žyminiu mokesčiu neapmokestinami, o apie visus antstolio patvarkymus CPK nustatyta tvarka turi būti pranešama skundą padavusiam asmeniui. Bylą dėl antstolio veiksmų teismas išsprendžia nutartimi. Patenkinęs skundą, teismas antstolio veiksmą panaikina arba antstolį įpareigoja veiksmą atlikti. Dėl teismo nutarties, priimtos antstolio veiksmų klausimu, gali būti duodamas atskirasis skundas.

 

Aukščiau pateiktoje informacijoje yra pateikti UAB „Verslo gurmanai“ teisininkų komentarai, pagrįsti teisės aktų ir teismų praktiko analize. Šis straipsni negali būti laikomas oficialia teisine išvada. Dėl teisinės konsultacijos konkrečiu atveju siūlome kreiptis į UAB „Verslo gurmanai“ teisininkus.

 


Užduokite savo klausimą teisininkui el. paštu This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it arba užpildę šią formą.

 

Verslosavaite.lt

 

 



 

VersloSavaite.lt pasilieka teisę šalinti reklaminius, nekultūringus, įžeidžiančius ar kitaip įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. Paskelbusieji netinkamus komentarus gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

 

Susiję straipsniai: