VersloSavaite.lt   
2016 05 24, 13:10
Kokių namų dairosi įvairaus amžiaus gyventojai?

Image
VersloSavaite.lt nuotr.
Nuosavo būsto šiuo metu dairosi įvairių grupių gyventojai – nuo savo karjerą vos pradėjusių jaunuolių iki vyresnio amžiaus žmonių, ieškančių būsto savo vaikams ar norinčių investuoti.

 

Registrų centro duomenimis, šių metų pirmą ketvirtį nuosavo būsto sandorių sudaryta 23 proc. daugiau negu tuo pačiu laikotarpiu pernai. Jei anksčiau būstas dažniau buvo perkamas nuosavomis lėšomis, tai šiais metais vis daugiau gyventojų jį įsigyja pasiėmę būsto paskolą.

 

Daugiau skolinasi

reklama

 

„SEB banko skaičiavimais, 2014 metų pirmą ketvirtį 37 proc. visų būstų buvo įsigyjama paskolos lėšomis. Tuo tarpu šių metų pirmą ketvirtį paskolos lėšomis įsigyjamo būsto dalis sudarė jau 48 proc. visų būsto sandorių“, - sako Virginijus Doveika, SEB banko prezidento pavaduotojas ir Mažmeninės bankininkystės tarnybos direktorius.

 

Banko duomenimis, šių metų pirmą ketvirtį penktadalis visų būsto paskolų sutarčių buvo sudaryta be bendraskolių. Daugelis šių sutarčių sudaromos su jaunais, neseniai karjerą pradėjusiais gyventojais.

 

Pasak V. Doveikos, jie paprastai dairosi nedidelės kvadratūros (30–40 kv. m) būsto netoli miesto centro. Prioritetą šie pirkėjai teikia butams naujos statybos namuose, tad dažnai įsigyja būstą su daline apdaila.

 

„Didžiausią iššūkį šiems pirkėjams gali kelti nuosavų lėšų būstui įrengti trūkumas ir reikalaujama pradinė įmoka, taigi dažniau jauniems žmonėms padeda tėvai ar seneliai“, - sako V. Doveika.

 

Kita pirkėjų grupė – poros, neturinčios vaikų. Palyginti su asmenimis, kurie perka būstą vieni, šių porų galimybės įsigyti būstą didesnės, tad jos dažniau dairosi dviejų-trijų kambarių būsto. Tokiems žmonėms sukaupti reikiamą nuosavų lėšų dalį jau lengviau, nors ir jiems neretai papildomai padeda tėvai.

 

V. Doveikos teigimu, į banką paskolos kreipiasi ir poros su vaikais, kurios atžalas nori auginti nuosavame name. Daugelis jų, pardavę turimą būstą arba sukaupę pakankamą kiekį santaupų, įsigyja visiškai įrengtą nuosavą namą. Kiti namą stato patys, kitaip tariant, pradeda nuo nulio. Pastariesiems V. Doveika pataria namo statybas planuoti kuo išsamiau ir iš anksto, užsukti pasitarti su banko specialistais.

 

„Namo statyboms reikia daugiau nuosavų lėšų negu perkant jau įrengtą būstą. Paprastai klientams rekomenduojame arba įkeisti turimą turtą, arba turėti 30-40 proc. nuosavų lėšų dalį tam, kad, vykstant statyboms, pinigų srautai nesutriktų. Praktika rodo, kad nuosavo namo statybų sąmata dažnai padidėja iki penktadalio tos, kuri buvo planuota iš anksto“, - sako V. Doveika.

 

Svarbiausia – žinoti poreikius

 

„Norint įsigyti tinkamiausią, pirkėjo poreikius atitinkantį būstą, visų pirma reikia apsispręsti, kurie poreikiai yra svarbiausi. Pastaruosius daugiausia lemia ir pirkėjo amžius, ir šeiminė bei socialinė padėtis“, - teigia nekilnojamojo turto bendrovės „Eika“ plėtros direktorius Martynas Žibūda.

 

Pasak jo, studento būsto reikalavimai gali labai smarkiai skirtis nuo senjoro poreikių, kaip ir sutuoktinių, auginančių ir jau užauginusių vaikus.

 

„Nuo to priklauso ne tik pasirenkamo būsto vieta ar jo dydis, tačiau ir jį supančios aplinkos vertinimas. Vieniems gali būti aktualus atstumas iki miesto centro, kitiems – ramybės oazė, tretiems – šalia esančios mokyklos ar darželiai, o ketvirtiems – ilgalaikė būsto vertė metams bėgant“, – papildo M. Žibūda.

 

Sprendimui, kokį būstą pirkti, didelę įtaką turi sukaupta informacija ir gebėjimas į ją atsižvelgti.

 

„Patariame iš anksto atlikti rinkos apžvalgą internete ir tik po to tikslingai kreiptis į būsto pardavėjus ar jų atstovus. Taip pirkėjai sumažina tikimybę pasiklysti pasiūlymų gausoje, nepamiršta tikrų savo poreikių ir gali tiksliau pasirinkti dominantį būstą. Vieni savo rinkos analizę pradeda nuo to, ar patrauklus miesto rajonas, kiti – nuo pažįstamų rekomendacijų.

 

Paieškai siaurėjant, aktualesni tampa pastato kokybiniai rodikliai, eksploatacijos sąnaudos ar nekilnojamo turto plėtotojo reputacija. Visą šią informaciją galima rasti savivaldybių, socialinių forumų, nekilnojamojo turto plėtotojų ar projektus finansuojančių bankų puslapiuose. Žinoma, tai nėra paprasta užduotis, tačiau tą verta padaryti, turint omeny, kad būstas yra, ko gero, didžiausias gyvenimo pirkinys - vieta, kurioje daugeliui mieliausia būti“,- apibendrina „Eika“ plėtros direktorius Martynas Žibūda.

 

Verslosavaite.lt

 

 



 

VersloSavaite.lt pasilieka teisę šalinti reklaminius, nekultūringus, įžeidžiančius ar kitaip įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. Paskelbusieji netinkamus komentarus gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

 

Susiję straipsniai: