VersloSavaite.lt   
2023 01 12, 10:55
Kaip išsikelti pasiekiamus finansinius tikslus?

Image
Eurai
Metų pradžioje dažnai užsibrėžiame asmeninius tikslus: pasižadame daugiau sportuoti, atsisakyti žalingų įpročių, suplanuojame, kokias šalis aplankyti norėtume, ką pakeistume namuose ar ko naujo išmoktume.  Planuojant metus, svarbu nepamiršti ir finansinių tikslų. Kaip teisingai juos suformuluoti, kad finansiniai tikslai ne tik nugultų popieriaus lape, bet ir būtų realiai įgyvendinami?

 

Pirmiausia, apžvelkite buvusius metus

 

Vienas pagrindinių finansinių tikslų yra didinti savo kapitalo vertę,  t. y. neišleisti visų uždirbtų pinigų, o dalį jų investuoti atidėti būsimiems vartojimo poreikiams ar skoloms dengti. Tačiau, suėjus naujiems kalendoriniams metams, daugiau pinigų, kuriuos galėtume atidėti, neatsiranda. Jei iki šiol pinigų, kurios galėtumėte taupyti ar investuoti,  neatrasdavote, svarbu paieškoti, kaip galėtumėte pakeisti įpročius, ko atsisakyti, kad pinigų liktų ir finansiniams tikslams.

reklama

 

Taigi, prieš pradedant dėlioti finansinius pažadus, svarbu pradėti nuo buvusių išlaidų apžvalgos. Jei niekada nestebėjote  savo išlaidų, peržiūrėkite banko parengtas išlaidų suvestines ar .xml  formato sąskaitų išrašus – išlaidas galima lengvai sugrupuoti pagal tam tikras kategorijas.

 

Sąžiningai užsirašykite, kokie pirkiniai buvo ne tokie būtini. Pavyzdžiui, gal daug išleidote pramogoms, o gal kiekvieną mėnesį pirkote drabužius? Tada priimkite sprendimą, kokios kategorijos išlaidas stengsitės sumažinti šiemet. Pagalvokite ir apie tvarumą, įvertinkite, ko atsisakydami elgsitės tvariau, atsakingiau.

 

Tikslai – įveikiami ir konkretūs

 

Dažnai, įkvėpti metų pradžios ir tikėjimo, kad viskas bus kitaip, finansinius tikslus irgi išsikeliame labai ambicingus, tačiau, praėjus kiek laiko, pastebime, kad vėl nepavyksta jų pasiekti. Taip atsitinka dėl kelių priežasčių: išsikėlėme labai didelius ar nekonkrečius tikslus, pamiršome stebėti, kaip juos įgyvendiname, ar sunkiai atsisakėme neapgalvotų pirkinių, kurie suteikia momentinį džiaugsmą, tačiau ištuština piniginę ir atitolina nuo tikslo. 

 

Todėl tikslai turi būti kuo tikslesni ir realesni. Jei sąžiningai įvertinsite praėjusių metų išlaidas, pamatysite, kiek iš tiesų galėjote sutaupyti. Svarbu aiškiai nustatyti tą sumą, numatyti, kiek pinigų atidėsite kiekvieną mėnesį, o dar geriau – iš karto pasižymėti kalendoriuje datas, kada tai padarysite. Pagrindinė taisyklė, leidžianti sukaupti: atidėkite pinigus vos gavę pajamas.

 

Finansinis tikslas turėtų būti toks pat svarbus ir įtrauktas į mėnesio biudžeto planą, kaip ir komunaliniai mokesčiai ar kiti finansiniai įsipareigojimai.

 

Tikslus skirstykite į kritinius, būtinus ir norimus

 

Įvardinę savo finansinius tikslus, pasižymėkite, ar tam tikrą tikslą pasiekti yra labai svarbu, būtina ar tik būtų gerai, jei pavyktų pasiekti. Toks skaidymas padės labai aiškiai  nusistatyti, kur pirmiausia turėtų keliauti laisvos lėšos. 

 

Pavyzdžiui, jei turite tikslą sukaupti finansinę atsargą, kuris yra lygi trijų–šešių mėnesių būtinųjų išlaidų sumai, tai bus kritinis arba būtinasis finansinis tikslas. 

 

Dar vienas finansinis tikslas galėtų būti, pavyzdžiui, sukaupti pinigų naujam automobiliui. Jei techniškai tvarkingą automobilį turite, tai veikiausiai jis būtų vienas iš pageidaujamų įgyvendinti tikslų.

 

Taip suskirstę finansinius tikslus, aiškiai žinosite, kam pirmiausia skirti pinigus, jei jų liks mažiau, negu planavote, ir neužteks visiems tikslams įgyvendinti.

 

Tikslus skaidykite į mažesnius

 

Finansiniai tikslai yra skirstomi į tris kategorijas: ilgalaikiai (gali būti įgyvendinami ilgiau negu dešimt metų), vidutinės trukmės (nuo penkerių iki dešimties metų) ir trumpalaikiai (nuo šešių mėnesių iki penkerių metų).

 

Nustatant finansinius tikslus, svarbu juos skaidyti į daug mažesnius, turėti planą, ką turite daryti kiekvieną mėnesį, kad pasiektumėte išsikeltą tikslą per nustatytą laikotarpį.

 

Taip tikslas bus daug lengviau pasiekiamas, nes atrodys įveikiamas, turėsite aiškiais taisykles, kaip tai padarysite.  Svarbu tik nepamesti nuoseklumo ir disciplinos.

 

Švęskite mažas pergales

 

Kad, praėjus pirmam metų ketvirčiui, kai kurių savo finansinių tikslų ir planų nepamirštume, švęskite mažas pergales. Kalendoriuje pasižymėkite dienas, kada įvertinsite, kaip sekasi laikytis savo finansinio plano, ką pamiršote, o ko laikotės nuosekliai. 

 

 

Stebėkite, kaip sekasi, jei reikia, patikslinkite finansinius tikslus. Periodiškai vertindami, kaip įgyvendinate išsikeltus tikslus, ne tik jų nepamiršite, bet  ir  padidinsite savo motyvaciją bei ilgainiui įgyvendinsite tai, ką sau pažadėjote metų pradžioje.

 

Verslosavaite.lt