Kęstutis Celiešius, „Danske Bank“ Finansų maklerio skyriaus vadovas   
2014 08 25, 16:43
Iššūkis Rytų Europos centriniams bankams – defliacija

Image
D.Kanapecko nuotr.
Dėl geopolitinės įtampos Ukrainoje Rytų Europos valstybėse sustiprėjo defliacijos grėsmė. Bulgarijoje, Lenkijoje, Rumunijoje, Vengrijoje kainos jau fiksuoja neigiamą augimą, arti to yra ir Čekija.

 

Vengrijos centrinis šalies bankas pirmadienį paliko bazinę palūkanų normą ties 2,1 proc., tačiau artimiausiu metu tiek Vengrijos, tiek kitų Rytų Europos šalių centriniai bankai gali toliau mažinti bazines palūkanų normas ir taip kovoti su defliacija.

reklama

 

Europos ekonomikos augimui trūksta impulso

 

Europoje svarbiausias taip pat bus visuotinį kainų augimą atspindintis rodiklis. „Danske Bank“ analitikai prognozuoja naujas infliacijos tempų žemumas – 0,3 proc. kainų augimo rugpjūčio mėnesį (liepą buvo fiksuotas 0,4 proc. kainų augimas).

 

Euro zonos pinigų pasiūlos ir skolinimo indikatoriai šią savaitę taip pat turėtų sudominti rinkas. Paskolų apimčių augimas kol kas išlieka silpnas (ypač verslo segmente), o tai lemia nepakankamą impulsą ekonomikai sparčiau augti.

 

Pastaruoju metu euro zonoje vyravo prasti lūkesčiai dėl Rusijos ir Ukrainos konfliktų bei JAV ir Kinijos ekonomikų augimo sulėtėjimo. Nepaisant to, Vokietijos lūkesčių indikatoriai (pirkimo vadybininkų indeksas, PMI), panašu, po truputį stabilizuojasi, tai suteikia vilčių, kad ir Vokietijos IFO lūkesčių indeksas turėtų nutraukti sausį pradėtą mažėjimo tendenciją.

 

JAV – rodiklių gausa

 

Šią savaitę skelbiami JAV svarbiausi makroekonominiai rodikliai bus infliacija, nekilnojamojo turto rinkos duomenys bei vartotojų pasitikėjimo indeksai.

 

PCE infliacijos rodiklis parodys, kiek laiko užtruks infliacijai priartėti prie FED siekiamos 2 proc. ribos. Metiniai infliacijos tempai turėtų būti 1,5 proc. Nekilnojamojo turto rinkoje birželis atnešė netikėtai prastus duomenis, o pirminiai liepos mėnesio duomenys buvo gana geri, taigi, ir šią savaitę laukiama, jog naujų namų pardavimai liepos mėnesį turėjo augti – prognozė 6,1 proc., palyginus su praėjusiu mėnesiu.

 

Vartotojų pasitikėjimas ekonomika rugpjūtį galėjo šiek tiek smukti iki 88,5 (liepos mėnesį jis buvo 90,9).

 

Verslosavaite.lt

 

 



 

VersloSavaite.lt pasilieka teisę šalinti reklaminius, nekultūringus, įžeidžiančius ar kitaip įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. Paskelbusieji netinkamus komentarus gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

 

Susiję straipsniai: