VersloSavaite.lt   
2014 06 06, 16:36
Išeitinė kompensacija atleidžiant iš darbo dėl kvalifikacijos neatitikimo

Katažina Miloš
Katažina Miloš
Mane ruošiasi atleisti iš darbo vaikų darželyje dėl kvalifikacijos neatitikimo. Esu pradinių klasių mokytoja. Ar man priklauso išeitinė kompensacija. Sako, kad nemokės kompensacijos, nes nėra pinigų, klausia VersloSavaite.lt skaitytoja.

 

Į klausimą atsako „TEISĖS TARNAI“ teisininkė Katažina Miloš.

reklama

 

Kaip matyti iš Jūsų klausimo, darbdavys ketina atleisti Jus iš darbo pagal Lietuvos Respublikos darbo kodekso (toliau – DK) 129 str., kuris nustato vieną iš darbo sutarties pasibaigimo pagrindų, t. y. darbo sutarties nutraukimą darbdavio iniciatyva, kai nėra darbuotojo kaltės. Darbo sutarties nutraukimo pagrindas suprantamas kaip tam tikras juridinis faktas ar jų sudėtis, kuriems esant leidžiama nutraukti darbo sutartį.

 

Pažymėtina, kad jeigu darbuotojas nebeturi reikiamos kvalifikacijos, darbdavys jį gali atleisti iš darbo tik tada, jei negalima darbuotojo perkelti jo sutikimu į kitą darbą. Lietuvos Aukščiausiasis Teismas savo apžvalgose pažymi, kad įstatymas nereikalauja, jog darbuotojas būtų perkeltas į lygiavertį darbą.

 

Kitas darbas pirmiausia turi būti siūlomas atsižvelgiant į darbuotojo profesiją, specialybę, kvalifikaciją ir, reikiamais atvejais, sveikatos būklę. Jeigu tokių laisvų darbo vietų nėra arba darbuotojas nesutinka būti į jas perkeltas, turi būti siūlomas bet koks kitas darbas, kurį darbuotojas, atsižvelgiant į jo sugebėjimus ir sveikatos būklę, galėtų dirbti.

 

Darbuotojo kvalifikacija, reikšminga DK 129 str. 2 d. taikymui, suprantama kaip darbuotojo pasirengimo dirbti tam tikrą darbą laipsnis. Darbuotojo kvalifikaciją apibūdina jo turimos teorinės žinios, praktiniai įgūdžiai, patirtis, reikalingi dirbti tam tikrą darbą. Ji nėra tapati išsimokslinimui, kadangi išsimokslinimas yra tik vienas iš kriterijų, apibūdinančių darbuotojo kvalifikaciją.

 

Svarbi priežastis nutraukti neterminuotą darbo sutartį dėl aplinkybių, susijusių su darbuotojo kvalifikacija, gali būti pripažinta darbuotojo nepakankama kvalifikacija, jo neturėjimas reikiamos kvalifikacijos ir pan. Faktas, jog darbuotojas neturi tam tikro diplomo, pažymėjimo ir pan., pats savaime nėra pagrindas atleisti darbuotoją pagal DK 129 str. Svarbi priežastis nutraukti darbo sutartį gali būti nepatenkinami atestavimo rezultatai.

 

Darbdavys, nutraukdamas darbo sutartį savo iniciatyva, kai nėra darbuotojo kaltės, turi laikytis DK 130 str. reikalavimų (t. y. laiku darbuotoją įspėti apie atleidimą). Darbdavys turi teisę nutraukti darbo sutartį raštu pasirašytinai įspėjęs darbuotoją prieš du mėnesius. Darbuotojai, nurodyti DK 129 str. 4 d., apie atleidimą iš darbo turi būti įspėti ne vėliau kaip prieš keturis mėnesius.

 

Nutraukus darbo sutartį pagal DK 129 str. (atleidimas darbdavio iniciatyva, kai nėra darbuotojo kaltės), atleistam darbuotojui išmokama jo vidutinio mėnesinio darbo užmokesčio dydžio išeitinė išmoka atsižvelgiant į to darbuotojo nepertraukiamąjį stažą toje darbovietėje (iki 12 mėnesių – 1 mėnesio vidutinio darbo užmokesčio dydžio; nuo 12 iki 36 mėnesių – 2 mėnesių vidutinio darbo užmokesčio dydžio; nuo 36 iki 60 mėnesių – 3 mėnesių vidutinio darbo užmokesčio dydžio; nuo 60 iki 120 mėnesių – 4 mėnesių vidutinio darbo užmokesčio dydžio; nuo 120 iki 240 mėnesių – 5 mėnesių vidutinio darbo užmokesčio dydžio; daugiau kaip 240 mėnesių – 6 mėnesių vidutinio darbo užmokesčio dydžio).

 

Atsižvelgiant į tai kas išdėstyta, darbdavys atleisdamas darbuotoją iš darbo savo iniciatyva pagal DK 129 str. turi išmokėti darbuotojui jo vidutinio mėnesinio darbo užmokesčio dydžio išeitinę išmoką atsižvelgiant į nepertraukiamąjį stažą toje darbovietėje.

 

Aukščiau pateiktoje informacijoje yra pateikti „TEISĖS TARNAI“ komentarai, pagrįsti teisės aktų ir teismų praktikos analize. Šis straipsnis negali būti laikomas oficialia teisine išvada. Dėl teisinės konsultacijos konkrečiu atveju siūlome kreiptis į „TEISĖS TARNAI“.

 

 

 

 

Užduokite savo klausimą teisininkui el. paštu This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it arba užpildę šią formą.


Verslosavaite.lt

 

  

VersloSavaite.lt pasilieka teisę šalinti reklaminius, nekultūringus, įžeidžiančius ar kitaip įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. Paskelbusieji netinkamus komentarus gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

 

Susiję straipsniai: