VersloSavaite.lt   
2012 12 28, 14:03
Investavimo mitai – kas tiesa, o kas melas?

Image
Sxc.hu nuotr.
Investavimas – finansinė veikla, kurią gerai išmano retas žmogus. Dėl žinių trūkumo dažnai neteisingai suprantame įvairius faktus ar televizijoje rodomus investavimo pavyzdžius.

 

Todėl visuomenėje gimsta ir įsitvirtina įvairūs mitai apie investavimą, kurie stabdo imtis šios veiklos. Kelis šių mitų apžvelgs ir paneigs Povilas Kaselis, „Danske Bank“ Investavimo ir taupymo paslaugų departamento projektų vadovas.

reklama

 

Investavimas nėra lošimas

 

Sunku net suskaičiuoti, kiek yra filmų, kurių herojai daugiau ar mažiau susiję su investavimu ir finansų rinkomis. Būtent Holivudo produkcija sąmonėje pasėjo įsitikinimą, kad investavimas yra lošimas. Mat filmuose matome, kaip herojai neįtikėtinai lengvai, mistišku būdu priima reikiamus sprendimus ir vienu rankos mostelėjimu uždirba milijonus.

 

Žinoma, ir realybėje yra investuotojų, kurie tiesiog lošia ir jiems kartais pasiseka. Tokius atvejus galime vadinti sėkmės istorijomis. Deja, toks scenarijus pasitaiko labai retai, ir jis būna nei nukopijuojamas, nei pakartojamas.

 

Didžioji dalis dideles sumas pinigų valdančių investuotojų sprendimus priima labai racionaliai, spėliojimo juose beveik nebūna. Svarbu suprasti, kad investavimas ir lošimas yra visiškai skirtingi dalykai, nereikia jų tapatinti. Lošėjai laimėti bando iš trumpalaikių vertybinių popierių svyravimų – tai reiškia, kad jei kažkas išlošia, kažkam tenka ir pralošti.

 

Tokia situacija vadinama nulinės sumos žaidimu, nes sudėjus visus rezultatus, paaiškėtų, kad vertė nepadidėjo. Tuo metu ilgalaikiai investuotojai stengiasi laimėti iš pridėtinės vertės, uždirbamos įmonių, į kurių akcijas yra investuojama.

 

Tokie investuotojai mažiau dėmesio kreipia į trumpojo laikotarpio įmonių akcijų vertės svyravimus ir pasikliauja sėkminga įmonės veikla. Nes sėkmingai veikiančių įmonių rezultatai ankščiau ar vėliau vis tiek atsispindi didėjančioje akcijų kainoje.

 

Tiesa, ne lošimu, o tikru investavimu užsiimantiems žmonėms reikia kur kas daugiau žinių. Sudėtinga numatyti įmonės akcijų vertę, informacija būna labai dinamiška, nuolat keičiasi verslo aplinka. Vis dėlto pasikonsultavus su specialistais ir pasisėmus žinių iš literatūros įmanoma numatyti įmonės perspektyvas.

 

Nebūtina būti finansų ekspertu

 

Dažnai apie investavimą nedaug žinantys žmonės mano, kad investavimui būtini išskirtiniai gabumai ir didelis pradinis kapitalas. Tai yra dar vienas mitas, susiformavęs visuomenėje dėl informacijos trūkumo. Tiesa, kuo daugiau laiko skiriama pasiruošimui investuoti ir informacijos kaupimui bei analizavimui, tuo geresnių rezultatų galima pasiekti.

 

Vis dėlto patirti investavimo sėkmę gali ir tie, kurie nėra dideli finansų žinovai, mat geram investuotojui pakanka žinoti kelias taisykles bei vadovaujantis jomis išvengti pagrindinių klaidų.

 

Mitas, kad būtinas didelis pradinis kapitalas, šiandien taip pat yra visiškai neteisingas. Dabar investavimas yra tikrai prieinamas daugeliui žmonių, mat, pavyzdžiui, galite investuoti po keliasdešimt litų per mėnesį, jei naudojatės periodinio investavimo į fondus paslauga.

 

Svarbu ne kada, o kiek laiko

 

Dar vienas investavimo mitas – tai nepagrįstas manymas, kad laikas investuoti nėra tinkamas. Kai rinkos krenta ar ilgesnį laikotarpį nedemonstruoja įspūdingo augimo, žmonės susidaro nuomonę, kad dabar investavus nieko gero nepasieksi. Nors iš tikrųjų tai galbūt kaip tik tinkamiausias momentas investuoti.

 

Taip pat kartais bandoma įžvelgti dėsningumus ir taip gimsta pradedančių investuotojų mėgstamos „taisyklės“, pavyzdžiui, sakoma kad  vasarą geriau neinvestuoti, spalis – negeras mėnuo, o pirmadieniai apskritai netinkama diena investavimui.

 

Vis dėlto tikroji tiesa yra ta, kad rinkos nuolat svyruoja ir jei įmanoma įžvelgti kažkokį tinkamą laiką investavimui, tai privalu suprasti ir išsiaiškinti, kokios priežastys tai nulėmė bei suprasti, kad joms pasikeitus galimai keisis ir įžvelgtoji tendencija.

 

Tuo metu nusprendę investuoti ilgesnį laiką ir rinkoms svyruojant kaskart papildydami savo portfelį atpigusiomis investicijomis galime tikėtis gerų rezultatų. Kuo ilgiau investuosite, tuo daugiau galimybių turėsite. Be to, laikui bėgant jūsų investicijos uždirbs vis didesnę grąžą.

 

Žinoma, nereikia aklai imtis investavimo vos į galvą šovus tokiai minčiai. Visada patartina pasidomėti rinkos nuotaikomis, analizuoti, kas vyko per pastaruosius pusę metų ar metus, kokie pasaulyje vyksta procesai. Niekada neskubėkite pasikliauti kitų nuomone, ypatingai tų, kurie nuolat ragina investuoti ir žada greitą praturtėjimą – racionalų sprendimą turite priimti patys.

 

Nepasiduokite masinėms nuotaikoms – dažnai, kai visi ragina investuoti, galite stipriai nudegti, o tuo metu, kai visi masiškai pradeda bėgti iš rinkos, gali būti tinkamas metas investuoti.

Susiję straipsniai:


Verslosavaite.lt

 

  

Komentuoti
Vardas:
Komentaras:

Neburnok
Apsaugos kodas:* Code

VersloSavaite.lt pasilieka teisę šalinti reklaminius, nekultūringus, įžeidžiančius ar kitaip įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. Paskelbusieji netinkamus komentarus gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

 

Susiję straipsniai:

 

reklama

apklausa

Ar per pastaruosius metus kilo jūsų darbo užmokestis?
 

reklama