Giedrė Gečiauskienė, „Danske Bank“ Finansų rinkų departamento direktorė   
2014 05 22, 16:55
Aukso pigimui šiais metais prielaidų daugiau nei brangimui

Image
VersloSavaite.lt nuotr.
Šiais metais aukso kainoms daugiausiai įtakos turėjo pasaulio ekonomikos lūkesčių pokyčiai bei Rusijos – Ukrainos konflikto grėsmės.

 

Nors auksas iš dalies patvirtino saugią užuovėją neramumų metu suteikiančios turto klasės vardą, kalbant apie tolesnius aukso vertės pokyčius šiais metais, priežasčių brangimui matome gerokai mažiau nei pigimui.

reklama

 

„Danske Bank“ prognozuoja, kad dėl stiprėsiančios globalios ekonomikos šių metų pabaigoje aukso Trojos uncijos kaina sieks apie 1240 JAV dolerių, o 2015 m. galima laukti tolesnio smukimo iki 1200 JAV dolerių.

 

Bendrai vertinant žaliavos šių metų pradžioje buvo veikiamos nepalankių orų, geopolitinės rizikos, o pastaruoju metu – ir pozityvių globalios ekonomikos ženklų. Metų pradžioje nedžiugino JAV ekonomika bei nerimą kėlė Kinijos ūkio lėtėjimas, taigi, aukso kaina, atsispyrusi nuo 1200 JAV dolerių už Trojos unciją ribos, kilo daugiau nei 10 proc.

 

Pasibaigus Sočio olimpiadai, įvyko Krymo aneksija, ir kovo viduryje aukso kaina pasiekė šių metų piką – 1383 JAV dolerius. Vėliau buvo pastebimas kainos smukimas, kurį lėmė nuosekli JAV centrinio banko (FED) politika ir šviesesnės JAV ir Kinijos ūkio perspektyvos. Tad gegužės pradžioje šių metų aukso kainos prieaugis siekė apie 8 proc.

 

Kainos augimo veiksniai išsikvepia

 

Nors konfliktas tarp Rusijos ir Ukrainos prisidėjo prie aukso brangimo vasario-kovo mėnesiais, didžiausią įtaką šios žaliavos kainai turi JAV ekonomikos raida, FED politika (infliacijos lūkesčiai) bei fizinio metalo paklausa Kinijoje ir Indijoje.

 

FED kovo ir balandžio mėnesio susirinkimai staigmenų nepateikė, o naujausi JAV darbo rinkos duomenys nerodo signalų, jog FED turėtų peržiūrėti savo planus. JAV pinigų politikos formuotojai ketina palaipsniui užbaigti piniginio skatinimo programą šių metų spalio mėnesį, o bazinių palūkanų didėjimo galime sulaukti 2015 m. viduryje.

 

Šie faktoriai nepalankūs aukso kainai ir griežtėjant FED politikai fundamentaliai spaus šio tauraus metalo kainą žemyn. Taigi, akivaizdu, jog 2008-2011 m. aukso kainos išaugimą 70 proc. lėmę FED sumažintų bazinių palūkanų normų ir taikyto kiekybinio skatinimo veiksniai išsikvepia.

 

Biržose prekiaujamų aukso fondų išpirkimai šiais metais stabilizavosi, tačiau išlieka istoriškai aukštame lygyje ir nepalaiko šios žaliavos kainų. Bendras šiuose fonduose laikomas aukso kiekis šiemet nestipriai svyruoja virš 1800 tonų ribos. Tuo tarpu dar 2013 m. balandį buvo sukaupta apie 2400 tonų.

 

Svaresnių kainos prieaugių nesitikima

 

Galima pastebėti, kad šių metų aukso vertės aukštumos sutapo su referendumo data Kryme. Būtent nuo kovo 16 d. iki gegužės pradžios aukso kaina krito daugiau kaip 6 proc. Tėra maža tikimybė, jog neramumai Rytų Ukrainoje pasibaigs artimiausiu metu, tačiau tvirto ir nuoseklaus poveikio aukso kainai šis veiksnys nebeturi.

 

Kol neįvestos plataus masto ekonominės sankcijos Rusijai, nėra pradėti kariniai veiksmai tarp Rusijos ir Ukrainos, o likusi pasaulio dalis nepatiria ryškių ekonominių netekimų dėl šio konflikto, tol svaresnių aukso kainos prieaugių sunku tikėtis. Kitaip nei energetinių išteklių rinkoje, fizinio aukso pasiūlos ir paklausos formavime šios šalys yra mažai reikšmingos.

 

Verslosavaite.lt

 

 



 

VersloSavaite.lt pasilieka teisę šalinti reklaminius, nekultūringus, įžeidžiančius ar kitaip įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. Paskelbusieji netinkamus komentarus gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

 

Susiję straipsniai: