Povilas Kaselis, „Danske“ Investavimo ir taupymo paslaugų dep. projektų vadovas   
2012 10 12, 17:20
4 žingsniai sėkmingo investavimo link

Image
T. Padgursko nuotr.
Nusprendus investuoti ir atsakius į svarbiausius klausimus, kuriuos aptarėme ankstesnėje publikacijoje, galima atsidurti aklavietėje: nuo ko pradėti?

 

Norėdami neatsitrenkti į nežinomybės sieną galite vadovautis šiais keturiais Povilo Kaselio, „Danske“ banko Investavimo ir taupymo paslaugų departamento projektų vadovo, rekomenduojamais pirmaisiais investavimo žingsniais.

reklama

 

1. Tvirtai supraskite, kas yra investavimas

 

Būtina suvokti, kad investavimas yra normali darbinė veikla – jos įmanoma išmokti ir gauti pastangas atspindinčius rezultatus. Kalbėdami apie investavimą, daugelis mėgsta akcentuoti sėkmės faktorių. Žinoma, jis poveikį turi, tačiau negalima viso investavimo plano statyti ant sėkmės kortos – kitu atveju jūs ne investuosite, o lošite.

 

Lošimas nėra geras pasirinkimas. Jį paprasčiausia apibūdinti kaip nulinės sumos žaidimą – jeigu aš išlošiu, kažkas turi pralošti ir atvirkščiai. Jei lošiate su vertybiniais popieriais, oponentas yra visa rinka, taip pat ir „sunkiasvoriai“ investuotojai, tarkime, investiciniai ar pensijų fondai.

 

Šiems paprastai atstovauja profesionalios komandos, geriausi srities specialistai. Tokiu atveju galimybės nuolat laimėti renkantis lošimo būdą ir pasitelkiant tik sėkmės faktorių yra labai mažos.

 

Investavimas kitaip nei spekuliavimas ar lošimas suteikia sąlygas uždirbti visiems. Paprasčiausia tai paaiškinti pasitelkiant pavyzdį – jūs perkate įmonių vertybinius popierius, kurie suteikia teisę gauti dalį pelno. Šios įmonės kažką gamina ar teikia paslaugas, tai daro sėkmingai, todėl realu tikėtis dalies pelno.

 

Svarbu suprasti, kad šis pelnas jus pasieks tuomet, kai įmonės atliks savo darbus, todėl reikia būti kantriems ir leisti verslui dirbti. Žinoma, laukiant rezultatų vertybinių popierių kainos gali stipriai svyruoti. Vis dėlto galite būti ramūs, nes vertybiniai popieriai bėgant laikui atspindi realią įmonės vertę – jei pasirenkate pelningai dirbančią įmonę, tai ir vertybiniai popieriai jums atneš pelno.

 

2. Pasverkite savo finansines galimybes

 

Prieš pradedant investavimo procesą, reikia racionaliai įvertinti savo galimybes. Visi investuotojai gali būti skirstomi į dvi grupes:  norintys įdarbinti jau sukauptą sumą ir ketinantys kaupti pasitelkdami periodines įmokas.

 

Investuojant vieną kartą ir jums svarbaus bei reikšmingo dydžio sumą, ypatingai svarbu tinkamai suvokti savo požiūrį į riziką. Būtina suprasti, kokio dydžio svyravimai jums leis ramiai miegoti naktį ir nesijaudinti dėl atidėtos pinigų sumos bei apskaičiuoti, kada taupymui skirtų pinigų gali prireikti.

 

Norėdami nieko nepraleisti galite pasinaudoti specialiais finansiniais klausimynais, kurie ne tik pateikia rezultatus pagal konkrečius jūsų įvardijamus aspektus, bet kartu ir įvertina finansinę visumą.

 

Pasirinkę kaupti periodiškai turėtų nuspręsti, kokią savo pajamų dalį gali tam tikru periodiškumu skirti investavimui. Suprantama, kad skiriant didesnę sumą įmanoma uždirbti daugiau, tačiau negalima leisti, jog įmokos taptų tarsi „akmeniu po kaklu“. Ilgalaikiam taupymui paprastai rekomenduojama skirti iki 15–20 proc. pajamų.

 

3. Nepersistenkite rizikuodami

 

Investuoti kaip ir valgyti reikia su saiku, nepaisant to, kaip patraukliai beatrodytų investavimo galimybės. Pradėjus investuoti patartina neprisiimti per daug rizikos arba gebėti ją tinkamai valdyti. Paprasčiausios kiekvienam prieinamos priemonės yra diversifikavimas ir periodinis investavimas.

 

Diversifikavimas – tai paprasčiausias investicijų išskaidymas, stengiantis investuoti kuo įvairiau ir renkantis kuo mažiau tarpusavyje susijusias priemones. Diversifikuojant nereikia spėlioti, kuri investicija bus sėkmingiausia, be to, išskaidydami savo investicijas sumažinate didžiausio nuostolio riziką. Tokiu atveju tikimybė visoms investicijoms vienu metu tapti bevertėmis yra kur kas mažesnė nei vienai investicijai.

 

Investavimas periodiškai yra priemonė, leidžianti išvengti blogo investavimo laiko pasirinkimo. Pradėjus investuoti ir rinkų kainoms staiga nukritus, galėsite pasinaudoti galimybe nusipirkti pigių investicijų. Periodiškai investuodami ilgesnį laiką užtikrinsite, kad investicijos bus įsigytos už vidutinę kainą.

 

4. Pradėkite investuoti

 

Pirmieji trys žingsniai apima teorinę pasiruošimo investuoti dalį. Vis dėlto iš teorijos naudos nesulauksite – reikia pradėti investavimo procesą realybėje. Investavimas įmanomas tik su finansiniais tarpininkais, todėl iš pradžių reikia apsilankyti pasirinktame banke ar finansų maklerio įmonėje.

 

Rinktis galima pagal įvairius kriterijus – patogumą, produktų pasiūlą, paslaugų kokybę.

Pirmojo susitikimo metu jums bus atidaryta vertybinių popierių sąskaita – dažniausiai tai nieko nekainuoja. Tuomet banko ar finansų maklerio įmonėje atsižvelgiant į jūsų finansinę situaciją ir pageidavimus būsite supažindintas su pagrindinėmis finansavimo galimybėmis.

 

Investavimo konsultantas paprastai pats užduoda daug klausimų, į kuriuos atsakydami nuoširdžiai pasieksite geriausio rezultato. Žinoma, susitikimo metu reikia nepamiršti užduoti ir visus pačiam rūpimus klausimus.

 

Verslosavaite.lt

 

 



 

VersloSavaite.lt pasilieka teisę šalinti reklaminius, nekultūringus, įžeidžiančius ar kitaip įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. Paskelbusieji netinkamus komentarus gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

 

Susiję straipsniai: